Sinüzitin Bulguları Nelerdir?

Ağrı
Sinüzitin halk arasında en belirgin bulgusu baş ağrısı olarak yerleşmiştir. Bu yargı kısmen doğru kısmen yanlıştır. Doğrudur çünkü akut sinüzitin en belirgin bulgularından biri “baş ağrısı”dır, yanlıştır çünkü kronik sinüzitte baş ağrısı nadirdir. Kronik sinüzitte ağrı yerine “yüzde basınç, başta ağırlık” ön plandadır. Ağrı olduğu zaman genelde zonklar tarzdadır ve baş hareketleri ile artar.

Barosinüzitte, burun tıkandığında zonklar tarzda baş ağrısı olur. Uçakta, basınç değişikliklerinde, sıcak ve soğuk hava farklarında, derine dalındığında v.b. ortaya çıkar, sinüsler havalanmaya başlayınca ağrı geçer.

Sinüzit ağrısı migreni olan kişilerde migreni tetikleyerek iki tip ağrının da birlikte yaşanmasına sebep olabilir.

Ateş
Akut sinüzitte görülür, kronik sinüzitte ya yoktur veya sinsi bir ateş görülebilir.

Burun ve geniz akıntısı
Hem akut hem kronik de vardır. Kronik sinüzittte akıntı genelde koyudur.

Genizden konuşma
Akut ve kronik sinüzitte de ses rezonansı değiştiği için genizden konuşma dikkat çeker.

Ağız kokusu
Bazı kişilerde daha belirgindir.

Öksürük
Kronik sinüzitte sinsi gıcık tarzında gece yatınca belirginleşen öksürük tipiktir.

Yorgunluk, halsizlik, kas ağrıları
Sinüslerin enflamasyonu tam bilemediğimiz bir mekanizma ile kronik yorgunluk yaratmaktadır. Birçok hastam ameliyattan sonra kendilerini çok daha dinç hissettiklerini söylemiştir, hatta biri saç dökülmesinin durduğundan bahsetmiştir. Literatürde kronik sinüzitin “kronik yorgunluk yaptığı” yayınlanmıştır.

Burun tıkanıklığı
Akut ve kronikte de görülebilir. Polipli olgularda daha sık şikayet sebebidir.

Bulguların hepsi görülecek diye bir kural yoktur, bazıları daha yoğun olabileceği gibi bazıları da görülmeyebilir.

Komplikasyon bulguları

Şayet sinüzit enfeksiyonları ince kanallarla bağlı komşuluklar veya baskıya bağlı kemik erimesi sebepleri ile sinüsler dışına ilerlerse komplikasyonlar oluşabilir ve farklı bulgular ortaya çıkabilir, bu durumlarda acil müdahale yapmak gerekir.

  • Enfeksiyonun göz veya beyine ilerlemesi. Bu durumlarda göz ve beyin ile ilgili değişik bulgular ortaya çıkabilir. Göz etrafında şişlik, morarma, görmede problem. Menenjitte yüksek ateş, bulantı, kusma, bilinç kaybı v.b.
  • Yanak altına yayılarak ciltte ödem, kızarıklık yapabilir.
  • Geniz akıntısı, enfeksiyonun alt solunum yollarına yayılarak zatürre ve benzeri akciğer problemlerine yol açamasına sebep olabilir.
  • Enfeksiyonun kan yoluyla uzak organlara yayılması da hangi organ etkilenmişse ona yönelik bulgu ortaya çıkarabilir (eklem, böbrek rahatsızlıkları gibi).