Sinüzit Nasıl Oluşur?

“Sinüsler”i mukus üreten ve burun içerisine ürettiği mukusu süpüren, içerisine hava girip çıkabilen boşluklar olarak tanımladık. Bu fonksiyonunu gerçekleştiremediği zaman sinüs problemleri ile karşı karşıya kalırız.

Sinüzitin oluşma mekanizması sinüs ağızlarının tıkanması ve mukus salgısının drene olamamasıdır.

Sinüs ağzının tıkanması için iki ana sebep vardır:

Anatomik sebepler: Sinüs ağızları sinüs hücrelerinin anatomik yapısından dolayı daralmış olabilir, burun duvarı ve burun etleri sinüs girişlerini daraltabilirler. Burun polipleri ve kitleler, yabancı cisimler de sinüs ağızlarını tıkayabilirler. Sinüs içerisinde polipler, kistler, mukoseller oluşabilir. Tabii her dokuda olduğu gibi iyi ve kötü huylu tümörler de sinüslerin hastalıklarındandır. Tümörler çok ayrı bir konu olduğu için burada ele alınmayacaktır.

Mukozal sebepler: Kalıcı sinüs problemlerinde en önemli sebeplerdir. Mukozanın fonksiyonunun normal olması ve normal mukus salgılaması sinüzitin kalıcı tedavisi için en önemli unsurdur. Mukoza dinamik bir yapıdır. İçerisindeki damarlar fizyolojik olarak şişip inerler. Şayet dış etkenler fizyolojik şişmenin yanında kalıcı şişme yaparsa sinüs fonksiyonları bozulurlar. İnce bir kanal düşünün, burası şişip inen mukoza ile kaplı, şayet mukoza şişerse ve uzun süre bu şekilde kalırsa kanal tıkanır, mukus sinüs içinde kalır ve fizyoloji bozulur. Sigara dumanı, alerjik sebepler, mide ve sindirim sistemi sıvısının bu bölgeye kaçması (reflüsü), enfeksiyonun yaptığı şişlik, tuzsuz klorlu havuz suyuna sık maruz kalmak, hava kirliliği, bazı ödem yapıcı ilaçlar, ani sıcak ve soğuk hava değişiklikleri, bazı kişilerde ıslak cilt ve saçla soğuğa maruz kalmak v.b. mukozanın normalden fazla ve uzun şişmesine yol açabilirler.

Ayrıca nadir olarak direk mukozal hastalıklar da vardır. Mukozada buluna süpürge hücrelerinin yapısı bozuk olabilir (Kartagener sendromu, immotile silia sendromu v.b.), bu hastalıklarda mukus salgısı süpürülemediği için birikir, yerçekiminden etkilenir.

Kistik fibroz hastalığında çok koyu bir mukus salgısı olduğu için süpürülmekte çok zorlanılır ve bu hastalıkta hem üst hem de alt solunum yollarında şikayetler sık ve kalıcı olur.