Sinüzit Çeşitleri

En sık yanılgılardan biri sinüzitin tek tip hastalık olduğu inancıdır. Hastalarımda şu inanışın hakim olduğunu görüyorum. Bir kişi sinüzit olur, bu herkeste aynıdır ve bir kere sinüzit olmuşsa artık kalıcıdır, sanki şeker hastalığı, tansiyon hastalığı gibi.

Bu kanı doğru değildir. Sinüs ağızları geçici olarak ve nadiren tıkanıyor da, mukus salgısı normale dönebiliyorsa, geçici sinüzit atakları görülür. Kalıcı bulgular olmaz. Sinüs ağızları kalıcı tıkanırsa ve/veya mukus salgısında kalıcı problemler varsa o zaman sık tekrarlayan veya kalıcı bulgulardan söz edebiliriz.

Aşağıda sinüzit çeşitlerini, hem akılda daha iyi kalması hem de kelimelerin bir fikir vermesi açısından, toplu halde listeledim:

  • Akut sinüzit
  • Subakut sinüzit
  • Kronik sinüzit
  • Sık tekrarlayan sinüzit
  • Kronik sinüzit üzerine akut alevlenme
  • Barosinüzit
  • Polipli sinüzit

Bunların açıklamalarını yaparsak:

Akut sinüzit: Üst solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerden bazılarında enfeksiyon sinüs içlerine ilerleyebilir. Yaklaşık on üst solunum yolu enfeksiyonundan birinin sinüzite çevirdiği tahmin edilmektedir. Kendi kendine veya ilaçla geçen bu sinüzite “akut sinüzit” diyoruz. Herkesin karşılaşabileceği bir durumdur. Şikayetler 3 ay kadar da sürse de genelde tanım olarak “akut” kullanılmaktadır.

Subakut sinüzit: Şüpheli bir terimdir. 3-6 ay arası sinüzit şikayetlerinin sürdüğü durumlar için kullanılmaktadır. Tıpta bu kadar kesin süreler yoktur. Tedavi olmamışsa, doku kendi kendine de iyileşememişse, kötü veya eksik tedavi olmuşsa karşımıza çıkabilir. Sinüzit etkeninin uygun ilaç ve süre ile tedavisiyle ortadan kalkabilir.

Kronik sinüzit: 6 aydan uzun süren sinüzit problemi olarak tanımlanmıştır. İlaçla tedavi edilebilen türleri olabileceği gibi, ameliyat olmadan düzelmeyen türleri de vardır. Aslında kişiyi ve hekimi zorlayan en sık tip bu tür sinüzitlerdir.

Sık tekrarlayan sinüzit: Kişiler sık sinüzit olurlar ancak aralarda sinüsleri normaldir, yani tamamen düzelirler. Üst solunum yolu enfeksiyonları normalden daha sık sinüzite çevirir. Burada sık sinüzite sebep aranır ve tedavi de ona göre planlanır..

Kronik sinüzit üzerine akut alevlenme: Kişide kronik sinüzit vardır ancak üzerine yeni yeni enfeksiyonlar eklenmektedir. Hem kronik sinüzit bulguları yaşar hem de sık sık da akut enfeksiyon üzerine eklenir.

Barosinüzit: Sinüs içerisinde enfeksiyon olmadan hava sıkışması sonucu olan enflamasyondur. Sinüs ağzı geçici olarak tıkanır ve sinüs içerisindeki hava, hücreler tarafından emilir, kapalı boşlukta vakum oluşur, sinir uçlarına baskı yaparak sinüzit şikayetlerini meydana getirir. Sinüs havalanmaya başlayınca basınç geçer, şikayetler de geçer. Uçak yolculuklarında, yüksek yerlere çıkıldığında, dalmada karşımıza daha çok çıkarlar.

Polipli sinüzit: Polip, mukoza ile kaplı içi boş organlarda meydana gelir. Kısaca doku sarkmasıdır. Ses tellerinde, bağırsakta, safra kesesinde, rahimde polip duymuşsunuzdur. Burun ve sinüslerde de sık görülürler. Poliplerin değişik oluşum mekanizmaları vardır, bazı hastalıklarla beraber de görülürler. Polipler sinüs içerisinden kaynaklanıp burun içerisine sarkabilirler. Burunun dar bölgelerinden çıkarak sinüs ağzılarını tıkayarak da sinüs problemleri oluşturabilirler.

Tedavi bölümünde de belirtileceği gibi birçok farklı sinüzit karşımıza çıkmaktadır. Tedavileri farklı olduğu için klinik önemleri vardır. Tedavi, her hastada kişisel olmalıdır, kişinin özel şartlarına göre ayarlanmalıdır. Başka bir deyişle sinüzitlerin oluşum mekanizmaları farklı olduğu için standart tedavileri yoktur. Tıbbın sanat olduğu yer burasıdır.