İlişkide Olduğu Hastalıklar

Vücudumuzun bir parçası olan burun ve sinüsler tahmin edileceği üzere diğer bazı hastalıklardan etkilenebilir ve bazı hastalıkları etkileyebilirler.

*Solunum sistemi

Solunum sistemini bir bütün olarak düşünürsek başlangıcında burun ve sinüsler vardır. İlk hava ile teması sağlayan ve onu nemlendiren, ısıtan, temizleyen organlarımızdır. Şayet görevlerini tam yapamazlarsa bütün solunum sistemi bundan etkilenir. Görevlerini üstlenmek zorunda kaldıkları gibi burun ve sinüs hastalıklarının yan etkilerinden de paylarına düşeni alırlar. Nefes borusu ve akciğerler burun ve sinüslerin devamıdır aslında.

Mukozada süpürge hücreleri vardır, bunlar mukus salgısının burun ve sinüslerden yemek borusuna doğru, akciğerlerden de yemek borusuna doğru süpürülmesini sağlarlar. Yerçekimine aykırı çalışabilirler yoksa mukus salgısı yerçekimi ile hareket ederdi. Süpürge hücrelerinin her türlü rahatsızlıkları alt ve üst solunum yollarında ciddi problemler yaratırlar. Primer rahatsızlıklar (Kartagener sendromu, immotil siliyer diskinezi v.b.) olabileceği gibi, dış faktörler de (sigara, hava kirliliği) siliyer aktiviteyi etkileyebilirler.

Bronşlar: Solunan havanın temizlenememesi ve geniz akıntıları bronşlarda hassasiyet yatarırlar. Bazı kişilerin mukozası hasar gördüğünde kendini çabuk onaramaz ve bu kişilerde üst solunum yolu enfeskiyonu sırasında ve sonrasında uzun süren öksürükler görülür. Şimdilik bu duruma reaktif havayolu diyoruz. İleride alt gruplara ayrılabilirler.

Astım: Astımlı hastaların birçoğunda burun ve sinüs problemine de rastlanır, aynı anda alevlenerek birbirlerini tetikleyebilirler. Samter triadı denen bir rahatsızlıkta astım ve burun polipleri birarada bulunur ve tedaviye oldukça dirençlidirler.

*Kulak

Kulak havalanması buruna bağlıdır. Her türlü burun problemi orta kulak problemlerinin kaynağı olabilir. Kulaklarda “basınç, sıvı birikimi, işitme azlığı, çınlama v.b.” sinüzitle beraber görülebilir.

*Sindirim sistemi

Reflü: Normalde sindirim sisteminde bulunması gereken salgının yemek borusundan kaçarak boğaz, burun ve sinüslere kadar gelmesidir. Sindirim sıvısı mukozayı tahriş ederek şişirir, fonksiyonunu bozar. Günümüzde gıda maddelerindeki ve yeme alışkanlıklarındaki farklılıklarımız reflünün artmasına sebep oluyor diye düşünüyorum.

Kronik havayolu-sindirim sistemi inflamatuar hastalığı: Sindirim sistemi ile de burun ve sinüsler çok yakın ilişki içerisindedirler. Reflü, spastik kolon, hazımsızlık sinüsler ile yakından bağlantılıdır. Kulak burun boğaz uzmanı Jordan S. Josephson bunu “kronik havayolu-sindirim sistemi inflamatuar hastalığı” olarak tanımlamıştır.

*Uyku

Verimli bir uykunun ilk şartlarından biri havayolunun açık ve görevini yapabiliyor olmasıdır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı kaliteli uykuyu engeller. Horlama ve apneler tetiklenebilir. Uyku bozukluğu da kişinin sağlığını, bütün gününü etkiler.

*Genel sağlık

Kronik yorgunluk: Sinüslerdeki enflamasyon ve basınç tam açıklanamayan bir mekanizma ile kronik yorgunluk yapmaktadır. Refleks mekanizmalarının ve bazı hormonların salınımının yol açtığı düşünülmekte, araştırılmaktadır.

Savunma sistemi (immün sistem): Savunma sistemindeki genel rahatsızlıklar aynı şekilde üst ve alt solunum yollarında hemen kendilerini belli ederler. Enfeksiyona açık bu bölgelerde tedaviye dirençli bakteri ve mantar enfeksiyonları görülürler.